Az éghajlatváltozási rezilienciavizsgálat szerepe

Milyen szerepe van az éghajlatváltozási rezilienciavizsgálatnak a klímaváltozás kihívásaira való felkészülésben? Miben nyújt segítséget a projektben részt vevő önkormányzatok, egyesületek, civil szervezetek vagy gazdasági szereplők számára?


Az éghajlatváltozás egyre súlyosabb kihívást jelent az emberiség számára, és egyre fontosabbá válik a klímareziliencia, egyrészt az alkalmazkodás és a várható hatásokra való gyors és hatékony reagálás képessége, másrészt segíti azon elvárás teljesítését, miszerint Magyarország, mint uniós tagállam 2050-re elérje a teljes klímasemlegességet, azaz az üvegházhatású gázok kibocsátása és elnyelése egyensúlyba kerüljön. A klimareziliencia vizsgálatok fontos eszközei lehetnek a társadalmak és a környezetük fenntarthatóságának előmozdításában is. Európai Uniós forrásból támogatott projektek esetében, ahol  infrastrukturális beruházás valósul meg, kötelező a klímarezilienciavizsgálat elvégzése. 

Ebben a cikkünkben megvizsgáljuk a klimareziliencia vizsgálatok indokoltságát és azt, hogyan járulhatnak hozzá a klímaváltozás elleni küzdelemhez. 

1. Az érzékenység és a kockázatok elemzése

A klimareziliencia vizsgálatok elsődleges célja a várhatóan öt éves élettartamú, tervezett infrastruktúrális beruházások éghajlatváltozásából adódó érzékenységének és kockázatainak azonosítása. Ezek a vizsgálatok feltárják, hogy a projektben megvalósítandó fejlesztések mennyire sérülékenyek a klímaváltozás következményeivel szemben. Az elemzések lehetővé teszik a döntéshozók és tervezők számára, hogy előre tekintve tervezzenek, és csökkentsék a lehetséges, és esetlegesen bekövetkező károkat. 

2. Klímasemlegesség, vagyis a nettó üvegházhatású gázok kibocsátási értéke nulla legyen 

A klimareziliencia vizsgálat nemcsak arra szolgál, hogy megbecsülje a projekt megvalósulása esetén várható üvegházhatású gázok kibocsátását, hanem ami még fontosabb, hogy elemezze az alacsony szén-dioxid kibocsátású megoldásokat, és támogassa integrálásukat a projekt tervezési és kivitelezési szakaszaiban is. 

3.  Alkalmazkodási intézkedések meghatározása 

A klimareziliencia vizsgálatok végeredménye, hogy konkrét alkalmazkodási intézkedéseket fogalmaz meg a klímaváltozás negatív hatásaival szemben, szerencsés esetben már a projekt előkészítő szakaszában. A tudatos tervezés segítségével a közösségek, önkormányzatok és vállalatok jobban felkészülhetnek a környezeti változásokra, és megfelelő válaszokat adhatnak a várható éghajlati hatásokra. 

4. Hosszú távú fenntarthatóság, természeti katasztrófák elkerülése 

A klimareziliencia vizsgálatok (az első 3 pont alapján) segíthetik a hosszú távú fenntarthatóság elérését. A vizsgálatok eredményei hozzájárulnak, hogy a projekt ellenálló legyen az éghajlatváltozással és a természeti katasztrófákkal szemben azáltal, hogy a múltbeli adatok és a klímamodellek elemzésével azonosítja a potenciális veszélyeket.

5. Klímatudatosság 

A klimareziliencia vizsgálatok elősegítik a klímatudatosság növelését, a jó gyakorlatok elterjedését, a projektben részt vevők közös gondolkodását az projekt megvalósításához kapcsolódó fő éghajlatváltozási kihívásokkal és a projekt helyszínén várható energiafelhasználásokkal kapcsolatban.

A klimareziliencia vizsgálatok kulcsfontosságú szerepet játszhatnak a klímaváltozáshoz való alkalmazkodásban és a fenntartható jövő kialakításában. A vizsgálatok segítséget nyújthatnak a projektben részt vevő önkormányzatok, egyesületek, civil szervezetek vagy gazdasági szereplők számára a klímaváltozás hatásaival való szembenézéshez, elősegíthetik az alkalmazkodóképességet, és előmozdíthatják a fenntartható fejlődést. A klimareziliencia vizsgálatok tehát nemcsak a jelen, hanem a jövő generációk számára is fenntarthatóbb és ellenállóbb világ felé vezető utat jelölik ki.