A gazdasági növekedés véges. A Meadows- féle kutatás alapján következménye a „túllövés” és az ezt követő összeomlás. Az ökológiai lábnyomunk, és a napjainkban tapasztalható változások is azt mutatják, hogy a jelenlegi tendencia nem folytatható. De vajon mi hajtja - a túlzott fogyasztáson kívül - a növekedés motorját, és miért hatástalan sok intézkedés, amit a fenntartható fejlődés érdekében hoznak?
Herman Daly a gazdaságtalan növekedés ösztönzőjének a globalizációt tartja, mert a szabad kereskedelem, és tőkeáramlás megszünteti a nemzeti határok jelentőségét, a nemzetek szövetségének helyét közösségi összefogás helyett globalizált társaságok veszik át. A nemzetek így nem tudják beépíteni a környezeti és a társadalmi költségeket a termékek árába, mert a cégeknek joguk van bárhol termelni, és termékeiket ugyanott eladni, ahonnan a szigorúbb szabályozások, a magasabb adók, illetve bérek miatt elmenekültek. A globalizáció legfőképp egy fejlődő ország gazdasága érdekében azt követeli meg, hogy állampolgárainak többsége szegény és növekvő létszámú legyen, valamint pusztuló környezetben éljen. (Daly, H (1999): Uneconomic growth: in theory, in fact, in history and in relation to globalization. MA. USA)
A profitorientált vállalkozások általában nem érdekeltek a környezet minőségének védelmében, és globális működésük segítségével a célzott intézkedések alól is könnyedén kibújhatnak.